Poznań Rataje, os. Armii Krajowej 95

Usuwanie modzeli

Modzel to zmiana o charakterze hiperkeratozy (pogrubienie warstwy rogowej naskórka na skutek nadmiernego rogowacenia) najczęściej płaska, o żółtym kolorze i okrągłym lub owalnym kształcie.

Wytworzenie modzela jest reakcją na niefizjologiczny ucisk, tarcie lub obciążenie określonego obszaru skóry zwłaszcza na podeszwie stopy.
Do najczęstszych przyczyn powstawania modzeli są niewygodne buty, deformacje kostne stóp oraz nadmierne usuwanie naskórka.

Przyczyną pojawienia się pacjenta w gabinecie podologicznym są dolegliwości bólowe, które zazwyczaj ustępują po jego usunięciu. Jednak w sytuacji, gdy przyczyną powstawania modzela są deformacje kostne to w wyniku ucisku głów kości śródstopia na skórę modzel ponownie będzie narastał. Wówczas rozwiązaniem tego typu problemu jest dobranie odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego w celu odciążenia miejsc nadmiernego ucisku.

Usuwanie nagniotków

Nagniotek to ostro odgraniczona zmiana hiperkeratotyczna, która posiada rogowy rdzeń w części centralnej, wrastający w głąb tkanek miękkich. W związku z tym, że rdzeń uciska na zakończenia nerwowe w trakcie chodzenia, charakteryzuje się dużą bolesnością. Mogą powstawać na śródstopiu oraz na bocznych i grzbietowych powierzchniach palców.

W gabinecie podologicznym nagniotki usuwane są za pomocą frezu próżniowego lub skalpela. Ze względu na złożoność budowy często całkowite usunięcie nagniotka wiąże się z kilkoma wizytami u podologa.

Nagniotki należy regularnie usuwać, żeby zapobiec głębszemu wkręcaniu się w skórę.

Zmiany tego typu powstają w odpowiedzi na trwały punktowy ucisk lub tarcie (np. źle dopasowane obuwie). Podobnie jak w przypadku modzeli najczęstszą przyczyną są deformacje kostne, a ich powstawaniu można zapobiec przez odpowiednie odciążenie.