Poznań Rataje, os. Armii Krajowej 95

Co to jest tamponada?

Podstawowy zabieg stosowany w przypadku wrastającego paznokcia ze stanem zapalnym wału okołopaznokciowego. Polega na umieszczeniu w wale okołopaznokciowym specjalistycznego opatrunku lub gazy nasączonej antyseptycznym preparatem. Tamponada wspomaga leczenie stanu zapalnego, wchłania wysięk oraz zwiększa przestrzeń pomiędzy wałem, a płytka paznokciową ułatwiając w ten sposób jej korekcję.

Klamra na wrastające paznokcie

 Co to jest PODOKLAMRA?

PODOKLAMRA to klamra drutowa trzyczęściowa – system korygujący stosowany przy wrastających płytkach paznokciowych.

 

Na czym polega zabieg?

 

Zabieg polega na bezbolesnej aplikacji na płytkę klamry wykonanej z chirurgicznej stali sprężynowej. Klamra składa się z trzech elementów: dwóch ramion wykonanych z drutu o różnych średnicach 0,3 mm, 0,4 mm, lub 0,5 mm ze stali twardej oraz łącznika wykonanego z drutu o średnicach 0,3, 0,4 mm, 0,5 mm ze stali miękkiej. Jedno ramię aplikuje się prostopadle do bocznej, a drugie do przyśrodkowej krawędzi płytki paznokciowej zahaczając o jej brzeg. Ramiona łączy się za pośrednictwem łącznika, który skręca się w celu nadania odpowiedniego naciągu klamrze. Siła wytworzona na skutek zbliżenia się ramion klamry powoduje uniesienie brzegów paznokcia i odciążenia wałów paznokciowych. Klamrę zabezpiecza się żelem utwardzanym w lampie UV w miejscu łącznika.

 

Ile czasu trwa terapia?

 

Terapia trwa od kilku- do kilkunastu miesięcy. Często terapia wymaga zmiany systemu korekcji na inny w celu podtrzymania prawidłowego toru wzrostu paznokcia. Zdarza się, że pacjenci z zaawansowanymi deformacjami stóp, które powodują zaburzenie biomechaniki chodu wymagają stałej opieki podologa, a klamry są zakładane na stałe.

 

Możliwe działania niepożądane

 

Po założeniu klamry pacjent może odczuwać nieznaczny dyskomfort przez 2 dni (sztywność paznokcia, poczucie, że coś jest na paznokciu). Pacjent nie powinien odczuwać bólu po aplikacji klamry.

 

Zalecenia

 

Zaleca się przełożenie klamry po 4 tygodniach od momentu aplikacji klamry. Po upływie 4 tygodni klamra traci naciąg i należy ją aktywować poprzez przesunięcie w kierunku macierzy paznokcia i ponowne skręcenie.

 

Nieodłącznym elementem terapii wrastających paznokci jest tamponowanie wałów paznokciowych. Tamponowanie polega na umieszczeniu zwiniętego gazika włókninowego pomiędzy płytkę paznokciową, a wał paznokciowy, w celu rozpychania wałów paznokciowych i poszerzenia przestrzeni między wałem, a paznokciem oraz zabezpiecza przed drażnieniem wału przez klamrę.

 

Klamra może się zsunąć z płytki, wówczas należy ją zabezpieczyć i zachować i skontaktować się z gabinetem w celu jej ponownej aplikacji.

 

 

Co to jest klamra tytanowa?

Klamra tytanowa to system korygujący stosowany przy wrastających i wkrecających się płytkach paznokciowych.

 

Na czym polega zabieg?

 

Na pierwszej wizycie podolog przygotowuje płytkę do terapii klamrą tytanową, która polega na przycięciu płytki i oczyszczeniu wałów paznokciowych. Niezbędnym elementem przygotowania płytki jest stosowanie preparatu zmiękczającego paznokieć oraz odżywienie łożyska.

 

Zabieg polega na bezbolesnej aplikacji na płytkę drutu niklowo – tytanowego o odpowiedniej średnicy, dostosowanej do grubości płytki i stopnia wkręcania.

 

Drut mocowany jest na płytkę za pomocą  kompozytu stomatologicznego utwardzanego przy użyciu lampy polimeryzacyjnej. Ostatnim etapem zabiegu jest tamponowanie – umieszczenie pomiędzy płytkę paznokciową, a wał gazika włókninowego wg instruktażu podologa.

 

Ile czasu trwa terapia?

 

Długość terapii klamrą tytanową zależy od przyczyny problemu. Przyczyną paznokci wkręcających jest zaburzenie biomechaniki, a w konsekwencji deformacja kostna paliczka dystalnego. W takich przypadkach noszenie klamry tytanowej jest jak noszenie okularów – na stałe. W związku z tak złożonym mechanizmem powstawania paznokci wkręcających niezbędna jest współpraca z fizjoterapeutą.

 

Możliwe działania niepożądane

 

Po założeniu klamry pacjent może czuć nieznaczny dyskomfort do 2 dni. Pacjent nie powinien odczuwać bólu. Jeżeli takowy wystąpi należy niezwłocznie skontaktować się podologiem.

 

Klamra tytanowa może powodować krwiak w miejscu przyklejenia kompozytu, onycholizę (odklejenie płytki od łożyska), a nawet doprowadzić do całkowitego zerwania płytki. Takie sytuacje prosimy zgłaszać podologowi.

 

Zalecenia

 

Zaleca się wizytę kontrolną po pięciu tygodniach od założenia klamry. Kolejna wizyta odbywa się średnio po 8-10 tygodniach.

 

Klamra tytanowa może się odkleić, wówczas należy zabezpieczyć klamrę zaklejając ją plastrem i skontaktować się z podologiem w celu jej przymocowania. Nie należy odrywać klamry, gdyż może to spowodować uszkodzenie płytki.

W przypadku całkowitego odklejenia klamry, prosimy jej nie wyrzucać, wykorzystamy ją ponownie.

 

Właściwości drutu tytanowego umożliwają jego wielokrotne wykorzystanie. Po zakończonej terapii, pacjent zabiera klamrę do domu. W razie nawrotu dolegliwości możemy założyć użytą wcześniej klamrę, wówczas pacjent nie ponosi kosztów materiału.