Poznań Rataje, os. Armii Krajowej 95

Kiedy paznokieć wrasta?

 

Stan wrastania paznokci występuję wówczas, gdy płytka wbija się w skórę powodując jej uszkodzenie. W pierwszym etapie pacjent odczuwa dyskomfort, spotęgowany przy założeniu wąskiego obuwia, następnie może pojawić się krew, co świadczy o przerwaniu ciągłości naskórka i powstaniu rany. Towarzyszy temu tkliwość i pulsujący ból.

Jakie mogą być konsekwencje?

 

W kolejnym etapie wrastający paznokieć  może powodować stan zapalny otaczającego wału paznokciowego. Inne objawy to zaczerwienienie, obrzęk, a ignorowanie tych symptomów może doprowadzić do wysięku ropnego, ziarniny – „dzikiego mięsa” oraz silnego bólu utrudniającego chód.

Jakie są przyczyny wrastających paznokci?

 

  • nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej,
  • przerost wałów paznokciowych – nadmierna ilość tkanki w obrębie wałów, która powoduje nawrotowość wrastania paznokci,
  • uraz palucha,
  • ucisk,
  • nadwaga, ciąża – nadmierny przyrost masy w krótkim czasie, który wpływa na biomechanikę stopy,
  • nieprawidłowo dobrane obuwie,
  • zmiany kształtu płytki paznokciowej towarzyszące takim chorobom jak grzybica paznokcia, łuszczyca,
  • paznokcie rurkowate,
  • deformacje stóp – paluch koślawy, palce młotkowate i młoteczkowate, stopa koślawa, płaskostopie,
  • u dzieci – cienka płytka paznokciowa z masywnymi wałami paznokciowymi,
  • zabiegi chirurgiczne – uszkodzenie macierzy powoduje nieprawidłowy odrost płytki.

 

Na czym polega zabieg?

 

Zabieg polega na podcięciu fragmentu płytki, która drażni wał okołopaznokciowy, przepłukaniu rany i zaaplikowaniu aktywnego opatrunku nasączonego środkiem antyseptycznym.

 

W przypadku wystąpienia stanu zapalnego z wysiękiem ropnym konieczne jest pobranie wymazu. Jest on niezbędny w celu wykonania posiewu bakteriologicznego, identyfikacji patogenu oraz wykonania antybiogramu. Pozwala to na wdrożenie właściwej antybiotykoterapii tzw. leczenia celowanego – zniszczenie konkretnego szczepu bakterii. Antybiotykoterapie zaleca się w sytuacjach, gdy leczenie miejscowe jest nieefektywne.

 

Ile czasu trwa terapia?

 

Czas trwania terapii jest uzależniony od częstotliwości wizyt, stosowania się do zaleceń, stopnia wrastania paznokcia oraz przyczyny wrastania paznokcia. Po wyleczeniu stanu zapalnego, w wielu przypadkach konieczna jest korekcja toru wzrostu płytki za pomocą klamry, a w sytuacji przerostu wałów paznokciowych zabieg chirurgiczny.

 

Możliwe działania niepożądane

 

Może wystąpić reakcja alergiczna na składnik  preparatu antyseptycznego w postaci obrzęku, pieczenia skóry
w okolicy, której zaaplikowano jałowy gazik z antyseptykiem. Wówczas należy zdjąć opatrunek, przepłukać pod bieżącą wodą, założyć suchy jałowy gazik bez i niezwłocznie zgłosić się do specjalisty podologa.

 

Zalecenia

Zaleca się zmianę tamponady co 2 dni w gabinecie podologicznym. W czasie terapii nie zaleca się moczenia stóp
i stosowania preparatów innych niż zalecone przez specjalistę podologa. W przypadku wdrożenia innych preparatów nie odpowiadamy za proces leczenia.