Poznań Rataje, os. Armii Krajowej 95
Usuwanie modzeli na stopach

Co to jest modzel?

Modzel to zmiana o charakterze hiperkeratozy (pogrubienie warstwy rogowej naskórka na skutek nadmiernego rogowacenia) najczęściej płaska, o żółtym kolorze i okrągłym lub owalnym kształcie.

Dlaczego modzele powstają na podeszwach stóp?

Wytworzenie modzela jest reakcją na niefizjologiczny ucisk, tarcie lub obciążenie określonego obszaru skóry zwłaszcza na podeszwie stopy.
Do najczęstszych przyczyn powstawania modzeli są niewygodne buty, deformacje kostne stóp oraz nadmierne usuwanie naskórka.

Przyczyną pojawienia się pacjenta w gabinecie podologicznym są dolegliwości bólowe, które zazwyczaj ustępują po jego usunięciu. Jednak w sytuacji, gdy przyczyną powstawania modzela są deformacje kostne to w wyniku ucisku głów kości śródstopia na skórę modzel ponownie będzie narastał. Wówczas rozwiązaniem tego typu problemu jest dobranie odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego w celu odciążenia miejsc nadmiernego ucisku.

Co to jest odcisk i dlaczego boli?

Odcisk to ostro odgraniczona zmiana hiperkeratotyczna, która posiada rogowy rdzeń w części centralnej, wrastający w głąb tkanek miękkich. W związku z tym, że rdzeń uciska na zakończenia nerwowe w trakcie chodzenia, charakteryzuje się dużą bolesnością. Mogą powstawać na śródstopiu oraz na bocznych i grzbietowych powierzchniach palców.

W jaki sposób są usuwane w gabinecie podologicznym?

W gabinecie podologicznym nagniotki usuwane są za pomocą dłuta podologicznego lub skalpela. Ze względu na złożoność budowy często całkowite usunięcie nagniotka wiąże się z kilkoma wizytami u podologa oraz z współpracą z fizjoterapeutą w celu oceny zaburzeń biomechaniki i doboru wkładek ortopedycznych.

Nagniotki należy regularnie usuwać, żeby zapobiec głębszemu wkręcaniu się w skórę.

Skąd biorą się odciski?

Zmiany tego typu powstają w odpowiedzi na trwały punktowy ucisk lub tarcie (np. źle dopasowane obuwie). Podobnie jak w przypadku modzeli najczęstszą przyczyną są deformacje kostne, a ich powstawaniu można zapobiec przez odpowiednie odciążenie.